fbpx

Operacja da Vinci

Operacja da Vinci w przypadku raka prostaty to, inaczej mówiąc, prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego da Vinci. Podczas zabiegu usuwana jest prostata. Procedura ta należy do najbardziej nowoczesnych i technologicznie zaawansowanych metod leczenia nowotworu gruczołu krokowego (raka prostaty). Operacja da Vinci jest bardzo mało inwazyjną metodą, która daje możliwość znacznego ograniczenia ryzyka powikłań po zabiegowych. Celem procedury, jaką jest operacja da Vinci, jest pełne wyleczenie pacjenta z zachowaniem jego funkcji seksualnych oraz uniknięciem powikłań takich jak nietrzymanie moczu.

 

Operacja da Vinci – na czym polega ta metoda leczenia raka prostaty?

 

Operacja da Vinci jest minimalnie inwazyjną metodą leczenia raka gruczołu krokowego. Polega na usunięciu zmienionego chorobowo narządu prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi i w niektórych przypadkach, także węzłów chłonnych. Operacja wykonywana jest poprzez dokonanie pięciu otworów wielkości od 0,5 do 2cm w skórze brzucha, przez które następnie wprowadzane są ramiona robota da Vinci. Na jednym z ramion umieszczona jest stereoskopowa kamera, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Operacja da Vinci wykonywana jest poprzez operatora za pomocą konsoli, która przekłada jego ruchy na znacznie precyzyjniejsze manewry ramion robota da Vinci. Pozwala to na uniknięcie ruchów nieintencjonalnych, na przykład drżenia rąk operatora. Ramiona robota medycznego da Vinci charakteryzują się również dużo większą ruchomością pozwalającą na swobodniejsze operowanie w wąskiej przestrzeni, w przeciwieństwie do narzędzi wykorzystywanych w tradycyjnej prostatektomii laparoskopowej.

 

Operacja da Vinci – przełom w chirurgii

Operacja da Vinci jest przełomem w chirurgii, ponieważ pozwala na wyjątkowo wysoką precyzję oraz dokładność. Dodatkowo zastosowanie tej metody wpływa na uniknięcie ryzyka powikłań po-zabiegowych, takich jak, nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji.

 

Operacja da Vinci – zalety

Operacja da Vinci ma szereg korzyści, wśród których znajdują się:

• trójwymiarowe obrazowanie, które pozwala na lepszą nawigację przestrzenną w trakcie operacji;
• 5-krotne powiększenie obrazu, pozwalające lepiej widzieć szczegóły tkanek;
• 7 stopni swobody ruchu narzędzi, daje możliwość operatorowi lepszego dojścia do trudno dostępnych aspektów operacji;
• eliminowane są drżenia rąk operatora.

Całość składa się na dostarczenie idealnej metody leczenia raka prostaty.

 

Operacja da Vinci – korzyści dla Pacjenta

 

Operacja da Vinci daje Pacjentowi możliwość oczekiwania szybszego powrotu do zdrowia, do pełnej aktywności zawodowej, fizycznej i seksualnej. Dzięki tej metodzie Pacjent może uniknąć poważnych konsekwencji leczenia chirurgicznego, takich jak, zaburzenia trzymania moczu i dysfunkcje erekcyjne. Dzięki prostatektomi radykalnej w asyście robota da Vinci jest możliwe uniknięcie tego rodzaju konsekwencji. Operacja da Vinci daje, nie tylko szanse na pełne wyleczenie raka prostaty, ale również zachowanie pełnej funkcjonalności organizmu Pacjenta.

 

Operacja da Vinci - kwalifikacja do zabiegu

 

Operacja da Vinci jest przeznaczona dla Pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do narządu lub zaawansowany miejscowo, tzn. bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów. W wybranych przypadkach może być stosowana w leczeniu multidyscyplinarnym.
W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, należy skontaktować się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Nasz zespół doświadczonych lekarzy chętnie przeanalizuje Pańską historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.
W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z Joanną Sitnik, Dyrektorem Koordynacji Opieki Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.


Zobacz także

Jakie są objawy raka prostaty?

Objawy raka prostaty są silnie skorelowane z zaawansowaniem choroby. Jednakże specyficzne dla tej choroby jest bezobjawowy rozwój. Zanim problem da o sobie znać, może minąć nawet dwadzieścia lat. W tym czasie komórki nowotworowe stopniowo mnożą się w organizmie dotkniętym nowotworem stercza. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom, które mogą pozwolić na wczesne wykrycie nowotworu prostaty, Continue Reading

Więcej
Na czym polega biopsja fuzyjna prostaty?

Biopsja fuzyjna prostaty to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w celu wykrycia raka prostaty. Polega na pobraniu tkanki prostaty do badania histopatologicznego. Biopsja fuzyjna prostaty wykonywana jest u mężczyzn z podejrzeniem raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty) w celu potwierdzenia lub odrzucenia podejrzenia obecności komórek nowotworowych. Biopsja fuzyjna jest biopsją przezodbytnicza pod kontrolą obrazu TRUS i rezonansu magnetycznego, przeprowadzaną przez Continue Reading

Więcej
Rak prostaty przyczyny

W przypadku choroby, jaką jest rak prostaty przyczyny przypadków nieskutecznego leczenia, leżą najczęściej w niewystarczająco wcześnie postawionej diagnozie. Jednak na samo pojawienie się nowotworu stercza, czyli drugiego pod względem śmiertelności wśród mężczyzn schorzenia onkologicznego w Polsce, wpływają także czynniki indywidualne. Spośród nich dwoma najczęściej wymienianymi przez specjalistów są: podatność genetyczna oraz wiek potencjalnego pacjenta. Korelacja na linii: rak prostaty i Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>