Operacja da Vinci

Operacja da Vinci w przypadku raka prostaty to, inaczej mówiąc, prostatektomia radykalna w asyście robota medycznego da Vinci. Podczas zabiegu usuwana jest prostata. Procedura ta należy do najbardziej nowoczesnych i technologicznie zaawansowanych metod leczenia nowotworu gruczołu krokowego (raka prostaty). Operacja da Vinci jest bardzo mało inwazyjną metodą, która daje możliwość znacznego ograniczenia ryzyka powikłań po zabiegowych. Celem procedury, jaką jest operacja da Vinci, jest pełne wyleczenie pacjenta z zachowaniem jego funkcji seksualnych oraz uniknięciem powikłań takich jak nietrzymanie moczu.

 

Operacja da Vinci – na czym polega ta metoda leczenia raka prostaty?

 

Operacja da Vinci jest minimalnie inwazyjną metodą leczenia raka gruczołu krokowego. Polega na usunięciu zmienionego chorobowo narządu prostaty wraz z pęcherzykami nasiennymi i (w niektórych przypadkach), także węzłów chłonnych. Operacja wykonywana jest poprzez dokonanie czterech otworów wielkości od 0,5 do 2cm w skórze brzucha, przez które następnie wprowadzane są ramiona robota da Vinci. Na jednym z ramion jest umieszczona stereoskopowa kamera, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Operacja da Vinci wykonywana jest poprzez operatora za pomocą konsoli, która przekłada jego ruchy na znacznie precyzyjniejsze manewry ramion robota da Vinci. Pozwala to na uniknięcie ruchów nieintencjonalnych, na przykład drżenia rąk operatora. Ramiona robota medycznego da Vinci charakteryzują się również dużo większą ruchomością pozwalającą na swobodniejsze operowanie w wąskiej przestrzeni, w przeciwieństwie do narzędzi wykorzystywanych w tradycyjnej prostatektomii laparoskopowej.

 

Operacja da Vinci – przełom w chirurgii

Operacja da Vinci jest przełomem w chirurgii, ponieważ pozwala na precyzję oraz dokładność. Dodatkowo zastosowanie tej metody wpływa na uniknięcie ryzyka powikłań po zabiegowych, takich jak, nietrzymanie moczu czy zaburzenia erekcji.

 

Operacja da Vinci – zalety

Operacja da Vinci ma szereg korzyści, wśród których znajdują się:

• trójwymiarowe obrazowanie, które pozwala na lepszą nawigację przestrzenną w trakcie operacji;
• 5-krotne powiększenie obrazu, pozwalające lepiej widzieć szczegóły tkanek;
• 7 stopni swobody ruchu narzędzi, daje możliwość operatorowi lepszego dojścia do trudno dostępnych aspektów operacji;
• eliminowane są drżenia rąk operatora.

Całość składa się na dostarczenie idealnej metody leczenia raka prostaty.

 

Operacja da Vinci – korzyści dla Pacjenta

 

Operacja da Vinci daje Pacjentowi możliwość oczekiwania szybszego powrotu do zdrowia, do pełnej aktywności zawodowej, fizycznej i seksualnej. Dzięki tej metodzie Pacjent może uniknąć poważnych konsekwencji leczenia chirurgicznego, takich jak, zaburzenia trzymania moczu i dysfunkcje erekcyjne. Dzięki prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci jest możliwe uniknięcie tego rodzaju konsekwencji. Operacja da Vinci daje, nie tylko szanse na pełne wyleczenie raka prostaty, ale również zachowanie pełnej funkcjonalności organizmu Pacjenta.

 

Operacja da Vinci - kwalifikacja do zabiegu

 

Operacja da Vinci jest przeznaczona dla Pacjentów z rakiem prostaty ograniczonym do narządu lub zaawansowany miejscowo, tzn. bez przerzutów komórek nowotworowych do innych organów.
W celu konsultacji oraz stwierdzenia zasadności wykonania zabiegu, należy skontaktować się z nami za pomocą bezpłatnej konsultacji online. Nasz zespół doświadczonych lekarzy chętnie przeanalizuje Pańską historię medyczną oraz odpowiemy na wszystkie pytania.
W celu umówienia się na zabieg, prosimy o kontakt z Joanną Sitnik, Dyrektorem Koordynacji Opieki Pacjenta pod numerem telefonu: +48 512 077 461 lub przez email: kontakt@hifu.pl.


Zobacz także

Kiedy iść do urologa?

Wielu mężczyzn często zastanawia się, kiedy iść do urologa, jednak prawda jest taka, że aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przede wszystkim określić czym zajmuje się lekarz urolog.   Czy się zajmuje i kiedy iść do urologa?   Urologia jest dziedziną, która zajmuje się wszelakimi kwestiami związanymi z układem moczowo-płciowym mężczyzn, a także – co warto podkreślić – układem moczowym Continue Reading

Więcej
Rak prostaty

Rak prostaty – diagnostyka Największym problemem, jaki związany jest z chorobą, jaką jest rak prostaty, jest trudność w wykryciu tego schorzenia na wczesnym etapie jego rozwoju – często zdarza się, że od momentu rozpoczęcia tworzenia się komórek nowotworowych do ostatecznego rozpoznania choroby mija nawet 20 lat. Dlatego też najlepszą metodą walki z rakiem prostaty na wczesnym etapie jest poddanie się Continue Reading

Więcej
Co to jest biopsja prostaty?

Biopsja prostaty to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych w kierunku raka gruczołu krokowego (nowotwór prostaty). Biopsja prostaty jest badaniem, podczas którego pobierane są małe wycinki z prostaty. Następnie pobrane wycinki są oceniane przez patomorfologa pod mikroskopem. Badanie wykonywane jest przez lekarza specjalistę urologa.   Na czym polega biopsja prostaty przezodbytnicza?   Przezodbytnicza biopsja prostaty jest formą biopsji stercza która jest najczęściej Continue Reading

Więcej
Masz pytania lub potrzebujesz więcej informacji na ten temat?Skontaktuj się z nami >>